Adwent, spirala adwentowa – Niebieskie Tuptusie

Adwent to czas oczekiwania, przygotowania siebie na narodziny Dzieciątka Jezus, przygotowania siebie do odpowiedniego przeżycia świąt Bożego Narodzenia.

My, dorośli, przygotowujemy się do odpowiedniego przeżycia nadchodzących świąt w ciszy i spokoju, wewnętrznie. Dzieci tego nie potrafią. W dniu 2 grudnia braliśmy udział w spirali adwentowej. Adwentowa spirala, jako symbol drogi człowieka do swojego wnętrza, wprowadza nas w przedszkolu w ten wyjątkowy nastrój - nastrój wyciszenia, wyczekiwania. Tego dnia dzieci przebywają zewnętrzną drogę w głąb siebie. Wkraczają w spiralny łańcuch ułożony na podłodze z gałęzi jodłowych. W centrum spirali pali się świeca - jedyne światło w ciemnej sali. W ciszy i spokoju daje się słyszeć tylko piosenki śpiewane cichutko przez nasze panie. Dzieci, krocząc po spirali (młodsze razem z panią, swoistym 'aniołem stróżem'), zapalają kolejno swoje, włożone w jabłuszka świece od tej znajdującej się w centrum spirali. Stopniowo przybywa światła.

„Cicho, cicho teraz nie mów nic
powolutku idzie cud, Dzieciąteczko już u wrót.
Cicho, cicho teraz nie mów nic„