Uroczystość Świętego Michała

Wejdźmy przez złotą bramę;
Święty Michał stoi za nią
i z świetlistym mieczem w dłoni
przed złym smokiem ziemię broni.”

29 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Michała Archanioła. Przygotowania do Święta trwały dwa tygodnie. Zaczęliśmy od zmiany kolorystki kącika w sali na odcienie brązu i czerwieni, pojawiły się dary jesieni i obraz Świętego Michała. Przy pracach przedszkolnych towarzyszyły nam pieśni o Świętym Michale. Chłopcy w tym okresie chętnie wykonywali drewniane miecze.

W dniu święta z samego rana polerowaliśmy z dziećmi czerwone jabłka oraz piekliśmy ciasto jabłkowe. Na środku sali ustawiliśmy stół nakryty czerwonym obrusem. Na nim znajdowały się wypolerowane jabłka w koszyku, świeca, upieczone ciasto i złoty miecz. Podczas uroczystości dzieci śpiewały pieśni o Świętym Michale, wysłuchały baśni „O Świętym Michale” oraz zostały pasowane na rycerza Michała słowami: „bądź odważny, bądź dobry”. Następnie każde dziecko otrzymało jabłko, które nauczycielka przekroiła przez środek pokazując tajemnicę jaką kryje – gwiazdkę. Jabłuszka owinięte w żółte serwetki dzieci zabrały do domu, gdzie przed rodzicami odkryły ich tajemnicę. Na koniec częstowaliśmy się wspólnie upieczonym ciastem jabłkowy.

Św. Michał Archanioł uczy nas odwagi i chęci pokonywania trudności oraz zachęca do pokonywania różnych przeszkód.